Tapis dokumentāls video stāsts par Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes izveidi un attīstību

17.11.2022
Latvijā
Dienesta gaita
Starptautiskā sadarbība
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Rīt, 18. novembrī, Latvijas armijas Youtube kanālā un Facebook kontā būs skatāms Aizsardzības ministrijas un aizsardzības nozares ziņu portāla “Sargs.lv” veidotais dokumentālais video stāsts par Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādi. 

“Šī vienība ir Nacionālo bruņoto spēku smagākā un cietākā dūre. Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes karavīri ir labākie no labākajiem,” vēsta video stāsts, kas iepazīstina ar šīs, skaitliski lielākās profesionālā dienesta vienības, izveidi un attīstību un atklāj tās nozīmi mūsu valsts un starptautiskās drošības stiprināšanā.

Latvijai kļūstot par NATO dalībvalsti, 2004. gadā tika uzsākta Sauszemes spēku reorganizācija vienotā brigādes struktūrā, tika apstiprināts štats brigādes štāba un Štāba un sakaru rotai, kas sākotnēji ietilpa Zemessardzes štāba struktūrā, kā arī Sauszemes spēku pārvalde. 2006. gadā tika ieviesta Sauszemes spēku jaunā struktūra. Sauszemes spēku brigādes komandiera pakļautībā tika nodotas Sauszemes spēku regulārās vienības – 1. un 2. Kājnieku bataljons.

Pašlaik Sauszemes spēku Mehanizēto kājnieku brigādi veido 1. un 2. mehanizētie kājnieku bataljoni, 3. kājnieku bataljons, Kaujas atbalsta bataljons, Kaujas nodrošinājuma bataljons, Artilērijas divizions, brigādes štābs, kā arī Štāba sakaru rota. 

Jaunākā brigādes vienība ir 2018. gadā dibinātais 3. kājnieku bataljons, kura galvenie uzdevumi ir apmācīt un sagatavot profesionālā dienesta karavīrus, zemessargus un rezerves karavīrus valsts aizsardzības uzdevumu izpildei Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes sastāvā, kā arī kalpot par bāzi tās instruktoru un jaunkareivju apmācībai.

Pēdējo gadu laikā ir būtiski pilnveidotas Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes kaujas spējas, tostarp, iegādājoties pašgājējhaubiču sistēmas netiešās uguns atbalsta spēju stiprināšanai, kā arī kaujas izlūkošanas kāpurķēžu bruņutehnikas vienības, kas ir piemērotas Latvijas apvidum, nodrošina augstu mobilitāti, maskēšanās un pašaizsardzības spējas. Tāpat ir strauji noritējusi Ādažu bāzes infrastruktūras attīstība, piemēram, notikusi noliktavu būvniecība, militārās tehnikas izvietošanas un uzturēšanas infrastruktūras attīstība, kā arī uzbūvēts jauns sporta komplekss. 

Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes kaujas spēju attīstībā nozīmīga ir arī sadarbība ar NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupu. 

Daudznacionālo kaujas grupu Latvijā vada Kanāda, un to veido vairāk nekā 1700 karavīru no Albānijas, Čehijas, Itālijas, Islandes, Kanādas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas, Spānijas un Ziemeļmaķedonijas, kas rotācijas kārtībā pilda dienesta pienākumus Latvijā, piedaloties mācībās ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, tādējādi uzlabojot savietojamību ar reģionālajiem sabiedrotajiem, lai spētu reaģēt uz drošības vides izaicinājumiem.

Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes galvenie uzdevumi ir nodrošināt valsts sauszemes teritorijas aizsardzību, vienību kaujas un mobilizācijas gatavību un sagatavot vienības dalībai starptautiskajās operācijās. Vienlaikus brigāde sniedz atbalstu sabiedrībai avāriju, ugunsdzēsības un glābšanas darbos, kā arī ārkārtas situāciju izraisīto seku likvidēšanā.

Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes devīze ir “Vienotībā spēks!”.
 

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vadītāja vietniece
Vita Briže
Tālrunis: 67335045 
E-pasts: vita.brize@mod.gov.lv