Novembrī atzīmēs 100. gadadienu kopš Latvijas armijas uzvaras pār Bermonta karaspēku

11/04/2019 - 00:00
Latvijā
Pasākumi
Information prepared by
Preses nodaļa

Novembrī ar vairākiem svinīgiem pasākumiem atzīmēs 100. gadadienu kopš Latvijas armijas uzvaras pār Bermonta karaspēku.

Svētku atklāšana notiks 8. novembrī, plkst. 13:00 laukumā pie Latvijas Kara muzeja, kur notiks Brīvības cīnītāju piemiņas ugunskura iedegšana un Bermontiādei veltītās pastmarkas atklāšana. Ugunskurs degs līdz 11. novembrim.

Savukārt no plkst. 10.00 līdz 17.00 laukumā pie Pulvertorņa būs apskatāma Latvijas un sabiedroto bruņoto spēku militārās tehnikas un ekipējuma izstāde un varēs uzzināt vairāk par dienestu Zemessardzē. Militārās tehnikas un ekipējuma izstāde būs aplūkojama arī 9. novembrī no plkst. 10.00 līdz 16.00 un 11. novembrī no plkst. 10.00 līdz 21.00.

8. novembrī no plkst. 11.00 līdz 14.00 un 11.novembrī no plkst. 11.00 līdz 13.00 Latvijas Kara muzejā būs pieejamas radošās darbnīcas skolēniem.

11. novembrī, Lāčplēša dienā, atzīmējot simto gadadienu kopš Latvijas armijas uzvaras pār Bermonta karaspēku, Rīgā, 11. novembra krastmalā, plkst. 19.30 sāksies Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas vienību militārā parāde un tautas gājiens. Lāčplēša dienas militārā parāde šogad nenotiks pie Brīvības pieminekļa, kā ierasts, bet virzīsies no 11. novembra krastmalas pāri Akmens tiltam Gaismas pils virzienā, simboliski atkārtojot ceļu, kas bija jāveic latviešu karavīriem uzvaras kaldināšanai pirms 100 gadiem. Parādes dalībnieki dosies pāri Akmens tiltam un sabiedrība ir aicināta pievienoties gājienam, ņemot līdzi lāpas un svecītes. Parādes tiešraidi nodrošinās Aizsardzības ministrijas sadarbības partneris “Latvijas Televīzija”, raidot to 1. kanālā un televīzijas interneta vietnē.

Aicinājumam piedalīties tautas gājienā ir atsaukušās visas Latvijas studentu un studenšu korporācijas.

Lai kuplinātu pasākuma norisi un izceltu ne tikai vēsturiskos notikumus, bet arī akcentētu šābrīža sabiedrības un Nacionālo bruņoto spēku sadarbību, šogad militārās parādes norise tiek veidota kopā ar vīru kopu “Vilki”. Pasākums sāksies plkst. 19 ar vīru kopas “Vilki” organizēto uguns plosta palaišanu Daugavā no 11. novembra krastmalas. Uguns plosts tiks simboliski aizdedzināts ar uguni, kas atnesta no Rīgas Brāļu kapiem un šo uguni simboliski pārņems jaunsargi, kas to nodos tālāk militārās parādes un tautas gājiena dalībniekiem.

Laikā no plkst. 20.00 līdz 20.05 Latvijas baznīcu zvani ieskandinās pirms simts gadiem gūto vēsturisko Latvijas armijas uzvaru pār Bermonta karaspēku.  

No plkst. 20.30 līdz 23.00 laukumā pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas norisināsies koncerts, kurā piedalīsies vīru kopa “Vilki”, grupas “Pērkons” un “Refleksija”. Pasākuma laikā varēs uzzināt vairāk par dienestu Nacionālajos bruņotajos spēkos un baudīt siltu tēju. Pasākuma laikā būs atvērts Latvijas Nacionālās bibliotēkas 1.stāvs. 

11. novembrī notiks arī tradicionālie Lāčplēša dienas pasākumi. Plkst. 09.00 aizsardzības nozares vadība un parādes dalībnieki ekumēniskajā dievkalpojumā Rīgas Doma baznīcā aizlūgs par visiem par Latvijas valsti kritušajiem karavīriem, bet plkst. 10.30 notiks svinīgā ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa.

Plkst. 12.00 aizsardzības nozares vadība un parādes dalībnieki noliks vainagus Rīgas Brāļu kapos pie Mūžīgās uguns, ar klusuma brīdi godinot Latvijas karavīrus, kuri atdevuši savas dzīvības par Latvijas brīvību un neatkarību.
No plkst. 13.00 līdz 18:00 pie kultūras pils “Ziemeļblāzma” notiks Nacionālo bruņoto spēku organizētas aktivitātes un būs skatāma Latvijas un sabiedroto bruņoto spēku militārās tehnikas un ekipējuma izstāde.

Plkst. 15.30 notiks atceres pasākums Sudrabkalniņā, piemiņas vietā 1919. gada novembra kaujās kritušajiem Rīgas 6.kājnieku pulka karavīriem.

Plkst. 17.00 Dailes teātrī notiks koncertuzvedums “Div’dūjiņas”, kurā piedalīsies Zemessardzes orķestris, Zemessardzes koris “Stars” un Uldis Marhilevičs. Koncertuzvedumā izskanēs gan senas karavīru dziesmas jaunās apdarēs, gan arī jaunas, vēl nedzirdētas U. Marhileviča kompozīcijas. Ieeja koncertuzvedumā ar bezmaksas ielūgumiem, kurus var saņemt Dailes teātra kasē, elektroniski www.eventbride.com vai piesakot pa tālruni 22030121.

Savukārt no 15. līdz 18. novembrim gaismas festivāla “Staro Rīga” ietvaros ikviens ir aicināts apmeklēt gaismas projekciju “Varoņu simtgade” laukumā pie Latvijas Kara muzeja. Plašāka informācija pieejama šeit: https://staroriga.lv/lv/aizsardzibas-ministrija/. 

18. novembrī notiks līdz šim vērienīgākā militārās tehnikas dalība parādē – piedalīsies gan Latvijas, gan sabiedroto bruņoto spēku militārā tehnika, kā arī Iekšlietu ministrijas pakļautības iestāžu tehnika.

Šogad Lāčplēša dienas un Bermontiādes simtgades pasākumus organizē Aizsardzības ministrija un Nacionālie bruņotie spēki sadarbībā ar vīru kopu “Vilki”, Latvijas Nacionālo bibliotēku un Rīgas domi.

Aizsardzības ministrija un bruņotie spēki aicina iedzīvotājus piedalīties piemiņas pasākumos un kopīgi atcerēties Brīvības cīņas, godināt kritušos karavīrus, kā arī kopā ar karavīriem un zemessargiem svinēt Latvijas armijas gūtās uzvaras pirms 100 gadiem. Arī karavīri, zemessargi un jaunsargi aktīvi piedalīsies daudzos Brīvības cīnītāju piemiņas pasākumos visos Latvijas novados.

Lāčplēša dienu Latvijā atzīmē par godu neatkarīgās Latvijas armijas uzvarai pār Rietumu brīvprātīgo armiju jeb tā saukto Bermonta karaspēku 1919. gada 11. novembrī.

Latvijas armija izšķirošo uzbrukumu bermontiešiem sāka 3. novembrī un, lai gan cīņas bija grūtas, jau 11. novembrī Bermonta karaspēks tika padzīts no Rīgas. Bermontiādes laikā Latvija zaudēja 743 karavīrus, no kuriem 57 bija virsnieki.

Lāčplēša diena ir nozīmīga arī ar to, ka 1919. gada 11. novembrī tika dibināts Latvijas valsts apbalvojums – Lāčplēša Kara ordenis ar devīzi – “Par Latviju”. Lāčplēša Kara ordeni piešķīra Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku karavīriem, kā arī ārzemniekiem, kuri piedalījās Latvijas Brīvības cīņās vai sniedza ieguldījumu un sekmēja Latvijas valsts nodibināšanu. Kopumā ir pasniegti 2146 Lāčplēša Kara ordeņi.

Latvijas Brīvības cīņas – cīņas par Latvijas valsts neatkarību – ilga no 1918. gada 18. novembra, kad tika proklamēta Latvijas Republika, līdz 1920. gada 11. augustam, kad tika noslēgts Latvijas - Krievijas miera līgums. 11. augustu Saeima ir noteikusi par Latvijas brīvības cīnītāju piemiņas dienu.

Lāčplēša dienu gaidot, Aizsardzības ministrija jau tradicionāli aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju nēsāt pie apģērba sarkanbaltsarkano lentīti, kas norāda uz 1919. gada 11. novembri, kad tika izcīnīta izšķirošā uzvara pār Bermonta karaspēku.

Papildu informācija: 1918. - 1920. Atbrīvošanas cīņas www.sargs.lv/Vesture/Vesture/2010/12/Atbrivosanas_cinas.aspx

11.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Majore Mairita Senkevicina
Tālrunis: 67335067
E-pasts: mairita.senkevicina@mod.gov.lv