NATO ātrās reaģēšanas spēki

NATO samitā Prāgā 2002. gada 22. novembrī dalībvalstis pieņēma lēmumu izveidot NATO Reaģēšanas spēkus (NATO Response Force, NRF) – kopīgus dalībvalstu militāros spēkus, kuri sagatavoti plaša spektra operāciju veikšanai. To sauszemes, jūras, gaisa un speciālo operāciju komponentes tiek kopīgi apmācītas un atrodas augstā kaujas gatavībā, lai varētu tikt nekavējoši iesaistīti operācijās tālu no savas pastāvīgās uzturēšanās vietas. NRF ir sagatavoti plaša spektra operāciju veikšanai, kas iekļauj operācijas dalībvalstu integritātes saglabāšanai, spēka demonstrēšanu, miera nodrošināšanas operācijas, dabas katastrofu un to radīto seku novēršanu, kritiski svarīgas infrastruktūras aizsardzību, kā arī drošības un embargo operācijas.

NRF izveidošanu sekmēja NATO notiekošie transformācijas procesi, tādējādi apliecinot alianses pielāgošanos jaunajai drošības situācijai pasaulē. Latvija dalību NATO Reaģēšanas spēkos sāka 2006. gadā.

2006. gadā samitā Rīgā tika paziņots par NRF pilnu operacionālo gatavību. Savukārt 2014. gadā aizsardzības ministri vienojās par Sevišķi ātras reaģēšanas vienības (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF) izveidi un aktivizāciju izmēģinājuma režīmā. Tika pieņemts arī lēmums par NATO Reaģēšanas spēku palielināšanu no 13 000 uz 30 000 karavīru. Šobrīd Reaģēšanas spēku sastāvā ir aptuveni 40 000 karavīru.

Reaģējot uz Krievijas pilna mēroga iebrukumu Ukrainā 2022. gada februārī, NATO pirmo reizi izvērsa NRF augstas gatavības elementus atturēšanai un aizsardzībai.

2022. gada NATO Madrides samitā sabiedrotie vienojās par jaunu NATO Spēku modeli (NATO Force Model, NFM), kas aizvietos NRF. Tas nodrošinās plašāku skaitu augstas gatavības spēku, kas būs paredzēti konkrētiem plāniem sabiedroto aizsardzībai.

2023. gada NATO Viļņas samitā sabiedrotie apstiprināja jaunus reģionālos aizsardzības plānus, kā arī vienojās par jaunu daudznacionālu un daudzdomēnu Sabiedroto reaģēšanas spēku (Allied Reaction Force, ARF) izveidi. Sabiedrotie reaģēšanas spēki spēs reaģēt īsākā laikā, nekā tas bija iespējams iepriekš, un tie spēs veikt plašu misiju spektru. Šo spēku izveide apliecina sabiedroto vienotību un savstarpēju uzticību.