Vides aizsardzības politika
Vides aizsardzības jautājumi kļūst aizvien aktuālāki pasaulē, īpaši, ievērojot globālas klimata pārmaiņas, kas ietekmē ne tikai sociālo un ekonomikas sfēru, bet arī valstu militārās spējas. Aizsardzības nozarei jāapzinās sava mijiedarbība ar vidi un jādomā par ilgtspēju visos tās aspektos. Aizsardzības resora darbinieki, īpaši Nacionālie bruņoto spēku karavīri, ir Latvijas sabiedrības daļa, kuri var būtiski ietekmēt Latvijas vides apstākļus.
Lai īstenotu vides stāvokļa uzlabošanu un dabas aizsardzību, aizsardzības nozare, sadarbojas ar valsts un pašvaldību vides aizsardzības iestādēm un ievēro starptautiskos un valsts izvirzītos ilgtspējīgas attīstības un vides saglabāšanas mērķus, vienlaikus nodrošinot primārā uzdevuma īstenošanu - valsts aizsardzību. Valsts aizsardzība nodrošina valsts teritorijas aizsardzību un neaizskaramību, aizsargā Latvijas valsti, tās iedzīvotājus, vidi un dabas daudzveidību.
Aizsardzības resora vides aizsardzības rīcībpolitikas mērķis ir visos līmeņos – gan Nacionālajos bruņotajos spēkos, gan Aizsardzības ministrijā un tās padotības iestādēs – panākt vides aizsardzības jautājumu iekļaušanu plānošanas procesos un panākt personāla izpratni par individuālo un kopējo atbildību par vides stāvokli un tā uzlabošanu.
Lai sasniegtu vides aizsardzības rīcībpolitikas mērķi, nodrošinātu ilgtspējīgas attīstības principu piemērošanu un ievērotu vides aizsardzības prasības, noteiktas prioritātes:
- personāla izglītotība par vides aizsardzības jautājumiem, uzlabota vides apziņa un izpratne;
- vides kvalitāte valsts militārās aizsardzības objektos un novērsti piesārņojuma draudi;
- dažādoti izmantojamie energoresursi, un izmantotas videi draudzīgas tehnoloģijas un atjaunīgie enerģijas avoti, tādējādi sekmējot resora energoneatkarību un stiprinot darbības nepārtrauktības nodrošināšanas spējas;
- dabas un enerģētisko resursu saimnieciski racionāla izmantošana ilgtermiņā;
- sabiedrība informēta par vides aizsardzības pasākumiem valsts militārās aizsardzības objektos;
- pielāgošanās klimata pārmaiņu radītajām sekām, mazinot negatīvo ietekmi uz klimata pārmaiņām, tostarp samazinot siltumnīcefekta gāzu emisijas;
- zaļā publiskā iepirkuma principi preču, pakalpojumu un būvdarbu iegādei, pievēršot uzmanību preču dzīves cikla paildzināšanai vai nodrošinot to otrreizēju izmantošanu vai pārstrādi.
Balstoties uz aizsardzības resora vides aizsardzības rīcībpolitiku, tiek sagatavotas vides aizsardzības pamatnostādnes, nosakot mērķus un uzdevumus piecu gadu periodam.