Bergmanis Viļņā tiksies ar ASV aizsardzības ministru Džeimsu Matisu

09.05.2017
Starptautiskā sadarbība
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Rīt, 10. maijā, aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis dosies vizītē uz Lietuvu, lai kopā ar Lietuvas un Igaunijas aizsardzības ministriem, un ASV aizsardzības ministru Džeimsu Matisu (James Mattis) pārrunātu sadarbību aizsardzības jomā.

 

Dž. Matiss savā pirmajā oficiālajā vizītē Baltijas valstīs ar ministriem diskutēs par valstu aizsardzības spēju stiprināšanu, reģionālās drošības izaicinājumiem, kā arī ASV klātbūtni Baltijas reģionā. 

 

“Šobrīd, kad ģeopolitiskā situācija mūsu reģionā turpina būt saspringta, ASV vēlme atbalstīt Latviju un Baltijas valstis ir nenovērtējama. Būtiski ir arī tas, ka starp Latviju un ASV pastāv gan ciešas divpusējās sadarbības saites, gan veiksmīga sadarbība NATO ietvarā,” pirms došanās uz četru aizsardzības ministru tikšanos Viļņā uzsver R. Bergmanis.

 

Tāpat ASV aizsardzības ministrs un Baltijas valstu aizsardzības ministri apmeklēs ģenerāļa Silvestra Žukauska vārdā nosaukto mācību poligonu Pabradē, lai tiktos ar Lietuvas bruņotajiem spēkiem un ASV vadītās daudznacionālās kaujas grupas karavīriem, kas dienesta pienākumus veic Lietuvā, kā arī apskatītu militāro tehniku un ekipējumu. 

 

Sadarbība ar ASV ir viena no Latvijas aizsardzības politikas divpusējo attiecību prioritātēm. Pēc Krievijas veiktās Krimas aneksijas 2014. gada pavasarī un agresijas Ukrainas austrumos, ASV sāka mācību operāciju „Atlantic Resolve”, tādējādi apliecinot ASV nepārtraukto ieguldījumu NATO dalībvalstu kolektīvajā drošībā un veicinot mieru un stabilitāti Baltijas valstīs un Polijā. 

 

Arī Baltijas valstu sadarbība aizsardzības jomā vienmēr bijusi ļoti cieša. Līdz ar valstu neatkarības atjaunošanu aizsākās arī to militārā sadarbība starp Sauszemes, Gaisa un Jūras spēkiem, kā arī Aizsardzības ministrijām.

 

Baltijas valstu pirmais kopējais projekts bija Baltijas Miera bataljona (BALTBAT) izveide, kura galvenās funkcijas ir Baltijas valstu gaisa telpas novērošanas un patrulēšanas nodrošināšana, gaisa operāciju vadīšana un kontrole, kā arī personāla apmācīšana. Tam sekoja Baltijas valstu mīnu kuģu eskadras (BALTRON) izveide, kuras mērķis ir attīstīt pretmīnu spējas visās trīs valstīs. Pēc pievienošanās NATO tika dibināta Baltijas aizsardzības koledža (BALTDEFCOL) ar mērķi nodrošināt kopīgu militāro izglītību Baltijas valstu bruņoto spēku virsniekiem un aizsardzības nozarē strādājošajiem. Tāpat valstīs pastāvīgi notiek kopīgu mācību organizēšana, informācijas apmaiņa par sabiedroto spēku klātbūtni un Baltijas valstu pozīciju saskaņošana starptautiskos formātos.

 

Informāciju sagatavoja:
Aiva Kokoriša
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Tālrunis: 67335309
E-pasts: aiva.kokorisa@mod.gov.lv