Latviešu strēlnieku bataljonu izveidošanas simtgadē izveidota Pirmā pasaules kara piemiņas vietu karte

23.07.2015
Pasākumi
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Atzīmējot latviešu strēlnieku bataljonu izveidošanas simtgadi, Latvijas Kara muzejs sadarbībā ar Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūru izveidojis interaktīvu Pirmā pasaules kara piemiņas vietu karti.

 

Pirmā pasaules kara norise tagadējo Latvijas teritoriju skāra ļoti būtiski un traģiski. „Austrumeiropas Beļģija” - tā dažreiz tēlaini dēvē Latviju, salīdzinot to ar Pirmajā pasaules karā visvairāk cietušo valsti postījumu ziņā.

 

Pagājuši vairāk nekā simts gadi kopš Pirmā pasaules kara sākuma un Latvijā joprojām ir simtiem objektu, kuri liecina par Latvijas vēsturei būtiskiem notikumiem, kas svarīgi sabiedrībai un interesanti pētniekiem. Šīs vēstures liecības vēl nav pilnībā apzinātas un līdz ar to arī pētītas tikai daļēji.

 

2013. gadā Latvijas Kara muzejs sadarbībā ar Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūru uzsāka projektu, kura mērķis ir apzināt maksimāli daudz objektus Latvijā, kas vēl arvien glabā liecības par Pirmo pasaules karu.

 

Muzejs veic objektu apzināšanu, fotofiksāciju un aprakstu sagatavošanu, bet aģentūra nodrošina šī projekta kartogrāfiskos un tehniskos risinājumus.

 

Šajā projektā jēdziens „piemiņas vietas” skatīts iespējami plašā nozīmē, attiecinot to ne tikai uz pēckara laikā izveidotiem pieminekļiem un vēsturiskiem notikumiem veltītām, vairāk vai mazāk ceremoniālām vietām, bet arī uz objektiem, kas tagad atgādina par Pirmā pasaules kara notikumiem.

 

Tieša karadarbība Latvijā sākās 1915. gada maijā, kad vācu armija ieņēma Liepāju un uzbrukums sasniedza Jelgavu. Frontes līnija nostabilizējās 1915. gada rudenī un gandrīz divus gadus īpaši nemainījās. No šo cīņu laika arī saglabājušās visvairāk Pirmā pasaules kara materiālās kultūras liecības, kas apzinātas un ietvertas piemiņas vietu interaktīvajā kartē.

 

Piemiņas vietu kartē iekļauti uz Pirmo pasaules karu attiecināmie pieminekļi un piemiņas zīmes, betona (kā labāk saglabājušies piemēri) fortifikācijas būves un to paliekas, kā arī karavīru brāļu kapi.

 

Kartē minēta informācija par 307 šādiem objektiem. Katram ir pievienots īss apraksts, fotogrāfijas un koordinātes, kas turpmāk atvieglos tā atrašanu. Attiecībā uz karavīru brāļu kapiem jānorāda, ka kartē nav iekļauti tie objekti, kuros laika gaitā ir zudušas visas piemiņas zīmes, un, kas vairs nav atrodami.

 

Pašlaik sagatavota Pirmā pasaules kara piemiņas vietu karte nav pilnīga, jo visi Latvijā esošie objekti to milzīgā apjoma dēļ vēl nav apzināti.

 

Jau ziņots, ka, atceroties tā laika notikumus, 1.augustā Rīgā norisināsies latviešu strēlnieku simtgadei veltītie tautas un armijas svētki „Latviešu strēlniekiem – 100”, kuros piedalīties aicināts ikviens interesents.

 

Latviešu strēlnieku simtgadei veltītos tautas un armijas svētkus veidos vairāki pasākumi.

 

Plkst.12 notiks Latviešu strēlnieku bataljonu Organizācijas komitejai veltītas piemiņas plāksnes atklāšana pie ēkas Tērbatas ielā 1/3. Piemiņas plāksnes dizaina centrālais tēls ir latviešu strēlnieku simbols – krūšu nozīme, kas plāksnē veidota bronzas lējumā. 

 

Plkst.12:45 Vērmanes dārza estrādē notiks koncertuzvedums „Latviešu strēlnieku bataljoniem – 100”. Tajā atainos brīvprātīgo iesaistīšanos latviešu strēlnieku bataljonos pirms 100 gadiem.

 

Plkst.14:30 sāksies tautas un armijas gājiens no kinoteātra „Splendid Palace” uz 11.novembra krastmalu. Tam pievienoties aicināti visi interesenti.

 

Plkst.15 11.novembra krastmalā sāksies bruņoto spēku paraugdemonstrējumi un svētku koncerts „Latviešu strēlniekiem - 100”. Tajā piedalīsies Ance Krauze, Zigfrīds Muktupāvels, Andris Ērglis, Ingus Pētersons, Adrians Kukuvass, Lauris Reiniks, Valters Frīdenbergs, Andris Baltacis, Normunds Pauniņš, Nikolajs Puzikovs, Miks Dukurs, kā arī Nacionālo bruņoto spēku orķestris, Zemessardzes orķestris, Jāzepa Mediņa mūzikas skolas zēnu koris diriģenta Romāna Vanaga vadībā „Skyforger”, „Auļi”, „Vilki”, „Vilkači”, „Dobeles zemessargi”, instrumentālais ansamblis Jura Kristona vadībā un citi.

 

Krastmalā būs vērojami arī bruņoto spēku vienību paraugdemonstrējumi, kā arī būs piespēja piedalīties dažādos konkursos. Pēc koncerta būs zaļumballe.
Pasākuma rīkotāji aicina uz svētku pasākumiem ierasties, piespraužot pie apģērba, cepures vai matos baltu puķi.

 

Tautas un armijas svētkus „Latviešu strēlniekiem – 100” atbalsta vairāki Latvijas uzņēmēji, tostarp veikali „PATA kokmateriāli”.

 

Papildu informācija:

Pirmā pasaules kara piemiņas vietu karte: http://www.sargs.lv/Vesture/Latviesu_strelnieku_simtgade/2015/07/15-02.aspx#lastcomment

Pirmais pasaules karš Latvijā un latviešu strēlnieku cīņas: http://www.sargs.lv/Vesture/Latviesu_strelnieku_simtgade/2015/07/15-01.aspx#lastcomment

Tautas un armijas svētki „Latviešu strēlniekiem – 100”: http://www.sargs.lv/Vesture/Latviesu_strelnieku_simtgade/2015/07/16-01.aspx#lastcomment

Tautas un armijas svētku „Latviešu strēlniekiem – 100” vietnes sociālās saziņas tīklos:
- Draugiem.lv: https://www.draugiem.lv/events/18656535/tautas-un-armijas-svetki-latviesu-strelniekiem-100/
- Facebook: https://www.facebook.com/events/1602041930049163/

Mirkļa birka (tēmturis), komunicējot sociālās saziņas tīklos:  #strēlniekiem100

 

Informāciju sagatavojusi:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļa.
Tālrunis: 67335135, 26435189
E-pasts: prese@mod.gov.lv